Detaljna agenda predavanja (subota, 27. maj 2023.)
Prvi dan konferencije biće posvećen plenarnim izlaganjima 9 predavača koji nam dolaze iz Norveške, Hrvatske i Srbije.
Tokom celog dana sagledavaćemo proces vaspitanja iz ugla današnjice. Promišljaćemo kojim ciljevima vaspitanja danas težimo? U kakvoj poziciji se roditelji danas nalaze? U kakvoj poziciji se nalaze deca danas?
Kakvo okruženje je podsticajno za zdrav razvoj ličnosti deteta? Šta pomaže celoviti psihološki i socio-emocionalni razvoj deteta? Koji su to konstruktivni načini komunikacije sa decom? Šta olakšava roditeljstvo danas?
Predavanja se održavaju u velikoj sali NIS Poslovnog Centra, u Novom Sadu, uz moderaciju Biljane Kuriš, poznate novosadske novinarke.
09:00 – 10:00
Okupljanje i dolazak učesnika
10:00 – 10:30
Svečano otvaranje konferencije
Pozdravna reč moderatora; Predstavljanje generalnog sponzora;
10:30 – 11:30
Razvojno poticajno roditeljstvo
Cjeloviti psiho-emocionalno-socijalni razvoj djeteta se ne događa sam od sebe. Da bi dijete ostvarilo svoje ljudske potencijale i postalo sretna i ispunjena osoba potrebno je da roditelji u određenim razvojnim fazama pruže djetetu upravo ono što je preduslov njegovog cjelovitog razvoja.
Kroz ovo predavanje Tomislav Kuljiš će vam približiti kakvo to roditeljstvo dijete treba i očekuje tokom svog ranog razvoja i što je to najvažnije u roditeljstvu.
11:30 – 12:00
Pauza (30min)
12:00 – 12:30
Razumevanje beba – simbioza je prirodan proces
Zašto je važno da pogledamo bebe iz drugačijeg ugla i da razumemo njihovu prirodu? I kako to menja život i nas i naše bebe.
Kako i zašto je simbioza normalan i sasvim prirodan razvojni proces i čemu služi i čemu služi plakanje bebe?
Razumevanje ovih razvojnih procesa olakšava ona teška pitanja u roditeljstvu:
Zašto moja beba plače?
Zašto želi da je nosim?
Šta nije u redu?
Sve je u redu.
Tamara Dragović
instruktorka IAIM masaže za bebe, Norveška, Oslo
12:30 – 13:00
Podržati mamu koja doji se isplati dugoročno
Kako sve izgleda podrška mami koja se opredeli da doji? Koliki je značaj edukacije trudnica pre porođaja? Koji je značaj bližnjih? Koja je uloga tate? Koja je uloga sistema u kreiranju uslova za podršku dojenju?
Milena Kostić
Savetnica za dojenje i nošenje beba i dece, mama šestoro dece, Novi Sad, Srbija
13:00 – 14:00
Pauza za ručak (1h)
14:00 – 14:30
Umetnost komunikacije sa decom
Kako (da) nas reči povezuju sa detetom, a ne udaljavaju? O čemu voditi računa u komunikaciji sa detetom i kako izbeći tipične roditeljske greške i zamke?
Dragana Aleksić
Family Coach, autorka programa za roditelje “Umetnost komunikacije sa decom”, Beograd, Srbija
14:30 – 15:00
Pozitivna disciplina kroz povezanost, igru i emocionalne potrebe
Pozitivna disciplina je koncept koji je osmislila dr Džejn Nelson kako bi pomogla roditeljima da nađu nežan, a u isto vreme dosledan način da pristupe vaspitanju svoje dece. Pozitivna disciplina se ne zalaže za kaznu i nagradu, ali se ne zalaže ni za popustljiv pristup u roditeljstvu. Ideja iza ovog koncepta je da je moguće biti dosledan i nežan roditelj u isto vreme. Iako se u konceptu pozitivne discipline priča o 52 alata koje roditelji mogu da koriste kako bi povećali saradljivost sa detetom, ipak ovaj pristup je mnogo više od alata i tehnika. Kako bi ovi alati bili “ukusni” i “korisni”, potrebno je razvijati kvalitetan, nežan i prijateljski odnos sa detetom kroz povezivanje i praćenje detetovih emocionalnih potreba.
U ovom predavanju ćemo prezentovati pet osnovnih kriterijuma pozitivne discipline, kao i kako se oni mogu primeniti u svakodnevnom životu kroz igru, povezivanje i praćenje detetovih emocionalnih potreba. Prezentovaćemo igru koju dete koristi da bi “posložilo” svoja iskustva i emocije, ali i kao sredstvo koje roditelji mogu da upotrebe kako bi se približili detetu i dobili ga za saradnika.
Nikolina Milosavljević
Dečiji psiholog, psihoterapeut i praktičar terapije igrom, Beograd, Srbija
15:00 – 15:30
Gde plovi ovaj brod? O vaspitanju i samopouzdanju
Kako se vaspitanje menjalo za zadnjih 50ak godina? (jasni, slikoviti primeri)
Otkuda tolika konfuzija sada? “Ako krenem da primenjujem modreno vaspitanje stariji od mene kažu – kajaćeš se, današnja deca su nevaspitana, a ako ne krenem, osećam da ću se kajati jer znam da se ni ja kao dete nisam osećala dobro i znam šta mi je sve smetalo”.
Šta kaže nauka? Šta jeste vaspitanje i kako treba da bude? (par reči o vrednostima same porodice, individualnosti, temperamentu, današnjem vremenu…)
Koliko je svest o vaspitanju (šta radim, zašto radim, šta želim da postignem) spregnuta sa samopouzdanjem roditelja? Kako su samopouzdanje roditelja i deteta povezani?
Milena Buđevac
Psiholog i dečiji psihoterapeut, Kraljevo, Srbija
15:30 – 16:00
Pauza (30 min)
16:00 – 16:30
Ovo sam ja, a ko si ti? Šta su to lične granice u vaspitanju i zašto su jedna od osnova za zdrav razvoj dece?
“Što smo bolje povezani sa sobom, to bolje možemo shvatiti druge” – Jesper Jul
Šta su to granice u vaspitanju?
Koja je razlika između opštih i ličnih granica?
Zašto su lične granice roditelja nužan osnova za zdrav razvoj i mentalno zdravlje dece?
Kako se možemo osnaživati za postavljanje ličnih granica koje su osnova za izgradnju i održavanje kvalitetnih odnosa za sve članove porodice?
Ivana Muškinja
Voditeljica Familylab Srbija, specijalista psihosocijalnog pristupa u socijalnom radu, porodični psihoterapeut, Novi Sad, Srbija
16:30 – 17:00
Značaj podsticajnog okruženja za razvoj visokosenzitivnog deteta
Zašto je okruženje toliko važno kada su mali senzitivci u pitanju?
Kada kažemo okruženje za senzitivca – na šta tačno mislimo?
Zašto je važno za roditelja da ima jasan model i na šta se on odnosi?
Šta u okruženju negativno a šta pozitivno utiče na visokosenzitivnu decu?
Žana Erdeljan
Psiholog, posebno usmerena na rad sa visokosenzitivnom decom i roditeljima, međunarodno sertifikovani edukator u oblasti pozitivne discipline, Novi Sad, Srbija
17:00 – 17:30
Kako da vam dečji bes ne bude stres?
Na predavanju ćete moći da čujete korisne informacije koje će vam pomoći da bolje razumete burne reakcije vašeg deteta. Otkrićete kako takve situacije zaista ne moraju svima da budu stres i napor, nego prilika da se još više povežete i upoznate.
Aleksandra Birta Ilić
Psiholog, mentor i edukator sa preko 20 godina iskustva, Novi Sad, Srbija
17:30 – 17:50
Završna reč organizatora – Sanja Rista Popić
17:50 – 18:00
Zatvaranje prvog dana
18:00 – 19:00